Kaskádová fermentácia

Aké sú výhody fermentovania?

Fermentácia (kvasenie) je proces, pri ktorom sa pôsobením mikroorganizmov menia organické látky na látky jednoduchšie. Fermentácia prináša okrem schopnosti konzervovať potraviny a zvýrazniť vône aj ďalšie benefity:

  • zušľachtenie vlastností pôvodných potravín, zvýšenie ich účinnosti,

  • biologická dostupnosť živín (ľahká stráviteľnosť) vďaka rozkladu bunkových štruktúr,

  • podpora trávenia a imunity, nakoľko fermentované suroviny sú obrovskou zásobárňou cenných látok.

Prečo kaskádová fermentácia?

Je to trojstupňový fermentačný proces inšpirovaný ľudským tráviacim systémom. Ovocie, orechy a zelenina z organického poľnohospodárstva sa štiepia až na molekulárnu úroveň.

Tento jedinečný výrobný postup bol vyvinutý nemeckou spoločnosťou Dr. Niedermaier Pharma GmbH ako výsledok niekoľkoročného výskumu. Patentovaný bol v roku 2004 (patent EÚ č. 1153549).

Pri kaskádovej fermentácii sa štiepením uvoľňuje široké spektrum organizmu prospešných bioaktívnych látok. Proces prebieha za prítomnosti mikroorganizmov a baktérií mliečneho kvasenia.

Dôležité enzýmy z ovocia, zeleniny a orechov sa rozštiepia na malé molekuly, vďaka čomu sa ľahko vstrebávajú cez sliznicu v ústach, črevo alebo žalúdok do krvného obehu.

Patentovaná fermentácia

Ako funguje kaskádová fermentácia?

1. krok

Ovocie, zelenina a orechy sa umyjú, nasekajú a vložia do fermentačnej nádrže s vodou. Prvé kvasenie prebieha za pomoci pravotočivej kyseliny mliečnej. Začína sa asi po dvoch dňoch.

2. krok

Časť fermentačného materiálu sa odoberie a uvedie do kvasenia pomocou ďalších mliečnych baktérií. Výsledkom je rozštiepenie enzýmov na nízkomolekulárne jednotky.

3. krok

Všetky fermentačné frakcie sa spoja a nechajú opäť sfermentovať. Po 8 až 12 týždňoch je proces ukončený. Vďaka tomuto unikátnemu výrobnému postupu nie sú potrebné žiadne konzervanty.

Patentovaný trojstupňový systém fermentácie

Proces kaskádovej fermentácie

Vysvetlenie procesu kaskádovej fermentácie