8 vitamínov a minerálov pre zdravý imunitný systém

Prechod z leta do zimy nesprevádzajú len zafarbené listy na stromoch a zbierka panáčikov z gaštanov na parapete nášho okna. Prechladnutie, nádcha a kašeľ sú len jednými z mnohých problémov, ktoré nás môžu počas sychravého jesenného obdobia postretnúť. Preto je ten správny čas upriamiť pozornosť na naše zdravie a pripraviť imunitný systém na nadchádzajúce zimné mesiace.

Imunitný systém a choroba

Zdroj: pexels.com
Ak chceme byť zdraví, mali by sme konzumovať určité živiny. Niektoré sú obzvlášť potrebné pre imunitný systém.

Keď náš imunitný systém funguje správne, detekuje hrozby, akými sú baktérie, parazity a vírusy, a spustí imunitnú odpoveď na ich zničenie. U mnohých ľudí imunitný systém funguje dobre – dokáže sa regulovať sám a nepotrebuje žiadnu pomoc. A aj keď väčšinu času funguje efektívne, niekedy zlyhá a my ochorieme. Našťastie existuje veľa jednoduchých a malých zmien, ktoré môžeme vo svojej strave upraviť, a zaistiť, aby bol imunitný systém zdravý a podporil naše telo v boji proti nechceným infekciám. Tak teda ktoré vitamíny a minerály nám môžu pomôcť lepšie sa popasovať s chorobou, prípadne sa jej úplne vyhnúť?

Ktoré živiny sú dôležité pre imunitný systém?

Vitamín C

Vitamín C je prezentovaný ako jeden z najlepších ,,posilňovačov“ imunitného systému zo všetkých. Môže pomôcť predchádzať infekciám alebo skrátiť ich trvanie a výskumy ukazujú, že vysoký príjem vitamínu C je spojený so znížením rizika bežných chronických chorôb, vrátane kardiovaskulárnych chorôb. Predpokladá sa, že vitamín C zvyšuje produkciu bielych krviniek, ktoré sú kľúčové v boji proti infekciám.

Citrusové plody sú vynikajúce na obsah vitamínu C, ale vedeli ste, že existujú aj iné zdroje? Napríklad: špenát, kel, brokolica, paprika, paradajky, ružičkový kel alebo jahody.

Citróny

Zdroj: pexels.com
Vitamín C pomáha pri absorpcii ďalších živín, ako je napríklad železo.

Vitamín E

Rovnako ako vitamín C, aj vitamín E môže pomôcť nášmu telu bojovať proti infekcii. Tento dôležitý vitamín – súčasť takmer 200 biochemických reakcií v našom tele – je rozhodujúci pre fungovanie imunitného systému.

Ak chcete získať dostatok vitamínu E, do svojho jedálnička zahrňte rastlinné potraviny s vysokým obsahom tuku ako mandle, arašidy/arašidové maslo, lieskové oriešky, slnečnicové semienka, slnečnicový olej.

Vitamín A

Vitamín A je bojovníkom proti infekciám. Poznáme dva hlavné potravinové zdroje:

1. retinoidy nachádzajúce sa v živočíšnych potravinách, ako sú ryby, mäso, vajcia a
2. karetenoidy nachádzajúce sa v rastlinných potravinách ako sú mrkva, sladké zemiaky, tekvica alebo tmavozelená listová zelenina – špenát, kel.

Vitamín A tiež podporuje a posilňuje zrak, reprodukciu, rast kostí a imunitu. Vitamín A si naše telo nevie vyrobiť samo. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité zabezpečiť, aby bola strava plná týchto živín.

Vitamín D

Známy ako slnečný vitamín, je jednou z najdôležitejších a najsilnejších živín na podporu imunitného systému. Naše telo vytvára vitamín D, keď absorbujeme ultrafialové lúče zo slnka, no väčšina ľudí nemá dostatok vitamínu D zo slnka na uspokojenie svojich potrieb –najmä v zime.

Potravinové zdroje vitamínu D sú síce obmedzené, ale stále ich nájdeme v lososovi, makrele, tuniakovi, sardinkách, oleji z treščej pečene, hovädzej pečeni alebo vaječných žĺtkoch.

Kyselina listová (alebo aj vitamín B9)

Folát je prírodná forma vitamínu B9 a je priamo dostupný v mnohých potravinách rastlinného a živočíšneho pôvodu. Kyselina listová je syntetická forma vitamínu B9.

Ak chcete získať viac folátu, resp. kyseliny listovej, pridajte na tanier pravidelne viac fazule a šošovice, ako aj zelenú listovú zeleninu.

Kel

Zdroj: pexels.com
Dusený kel obsahuje viac kyseliny listovej ako surový kel.

Železo

Železo, ktoré pomáha vášmu telu prenášať kyslík do buniek, hrá úlohu v mnohých procesoch imunitného systému. Naše telo môže ľahšie absorbovať železo zo živočíšnych produktov​​, ako napríklad červené mäso, kuracie mäso, sardinky alebo tuniak.

Ak z nejakého dôvodu nemôžete alebo nechce konzumovať tieto produkty, železo stále nájdete vo fazuli, brokolici alebo v keli.

Selén

Zdá sa, že selén má silný vplyv na imunitný systém, ktorý je dôležitý pri prevencii infekcií. Živočíšne potraviny sú najlepším zdrojom. Výnimku tvoria brazílske orechy, ktoré ponúkajú viac ako 100 % odporúčanej dennej dávky. Selén nájdeme v morských plodoch, mäse a pečienke, hydine alebo tvarohu.

Zinok

Zinok pomáha podporovať funkciu mozgu, udržiavať zdravé hladiny hormónov, syntetizovať DNA a proteíny a je potrebný na produkciu nových buniek imunitného systému.

Aj keď zatiaľ výskumy so zinkom ešte nie sú kompletné, predpokladá sa, že zinok potenciálne skracuje trvanie a závažnosť symptómov spojených s nachladnutím tým, že bráni vstupu vírusu do buniek a zabraňuje jeho množeniu v tele.

Zinok sa nachádza predovšetkým v živočíšnych potravinách (ustrice, krabie mäso, chudé mäso a hydina), ale dá sa nájsť aj v potravinách, ako tekvicové semiačka, kešu orechy, cícer, jogurt alebo fazuľa.

Stará mama

Zdroj: pexels.com
Nedostatok zinku má (negatívny) vplyv na to, ako imunitný systém reaguje na zápal u starších ľudí.

Čo ešte môžeme urobiť pre svoj imunitný systém?

Mať zdravý a silný imunitný systém je beh na dlhú trať a slová dietologičky Maxine Smithovej to len potvrdzujú: ,,Je to ako trénovať na bitku a pripraviť si telo v predstihu, aby dokázalo dobre zabojovať pri napadnutí vírusmi, baktériami a toxínmi.“

Mnohé vitamíny a minerály zohrávajú dôležitú úlohu pri fungovaní imunitného systému. Netreba však zabúdať, že imunitu nemožno stavať na príjme jedného vitamínu alebo výživového doplnku, ale je to súčet viacerých faktorov. Vedci okrem vyváženej stravy a pravidelného cvičenia našli dôkazy aj o ďalších faktoroch, ktoré môžu ovplyvniť reakcie imunitného systému.

Šport pre zdravý imunitný systém

Zdroj: pexels.com
Jedna štúdia odhalila, že len 20 minút mierneho cvičenia stimulovalo imunitný systém, ktorý následne vyvolal protizápalovú bunkovú odpoveď.

  • Chronický nedostatok spánku môže znížiť reakciu imunitného systému a cirkuláciu bielych krviniek.
  • Primeraný spánok alebo hlboký spánok posilňuje pamäť imunitného systému na patogény, s ktorými sa už predtým stretol.
  • Slnečné svetlo dodáva energiu T-bunkám bojujúcim proti infekcii, ktoré zohrávajú kľúčovú v imunite.
  • Zníženie stresu môže tiež pomôcť podporiť funkciu imunitného systému. Už len samotné predvídanie šťastnej alebo zábavnej udalosti zvýšilo hladiny endorfínov.
  • Vedci tiež zistili, že aj osamelosť, ktorá bola označená ako stresor, môže ovplyvniť imunitný systém – jednotlivci, ktorí boli osamelí, produkovali vyššie hladiny bielkovín súvisiacich so zápalom v reakcii na stres ako tí, ktorí cítili sociálne prepojenie.

Aj keď zatiaľ nepoznáme mnohé odpovede na otázky spojené s imunitným systémom, je viac než jasné, že konzumácia zdravej stravy, pravidelné cvičenie, dostatočný spánok a znižovanie stresu nám pomôžu udržať si zdravú imunitnú funkciu. Aj malé zmeny životného štýlu môžu mať veľký vplyv na zdravie vášho imunitného systému. Tak prečo sa nezačať starať o svoje zdravie už dnes?

Zdroje:

www.health.clevelandclinic.org/eat-these-foods-to-boost-your-immune-system/
www.eatingwell.com/article/7878430/best-vitamins-and-minerals-for-immunity/
www.medicalnewstoday.com/articles/320721
www.indianexpress.com/article/lifestyle/health/immunity-boosting-vitamins-and-minerals-include-these-5-vitamins-in-your-diet-6460110/

Regulat® Immune

Jedinečná kombinácia sekundárnych rastlinných látok, postbiotík, enzýmov a mikroživín pre zdravý imunitný systém.


Ak nemôžete prijať dostatok živín vo svojej strave, mali by ste zvážiť doplnky výživy. Tekutý enzýmový doplnok stravy Regulat® Immune obsahuje imunologicky účinné vitamíny (D, K, B6 a B12) a stopové prvky (zinok a selén), ktoré prispievajú k zdravej funkcii imunitného systému a fermentované probiotiká udržujú zdravé črevné prostredie.

Viac informácií o Regulat® Immune

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.